VEĽKÝ SPRIEVODCA KOŠEĽAMI

11.06.2020

V predchádzajúcom článku sme sa venovali oblekom, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou pánskeho šatníka. Dôležitú časť však predstavuje aj košeľa, ktorej výber je často neľahký. Čo všetko je potrebné zvážiť pri výbere vhodnej košele?

GOLIER

Všímame si výšku goliera a ako veľmi je otvorený. Pomenovania sa líšia, no základný golier má 90-stupňový uhol. Označuje sa najčastejšie classic collar, standard alebo straight collar. Rôzne ďalšie šírky sú buď širšie, alebo užšie a pri rôznych značiek sa volajú rôzne. Pri výbere zohľadňujeme typ tváre. K užším tváram sa hodia širšie goliere, k širším typom tváre zase úzke.

LÉGA

Francúzska léga je bezšvová, niekedy sa tieto košele označujú aj ako košele bez légy. Látka okolo radu gombíkov je hladká a léga je prešitá len v oblasti dierok.
Americká léga, označovaná aj ako klasická, pozostáva zo samostatne našitej časti látky alebo preloženej a prišitej látky okolo radu gombíkov. Léga je viditeľne prišitá od goliera až po spodný lem košele.
Skrytá léga je najformálnejšia a patrí k smokingovým košeliam. Léga je v tomto prípade priznaná a prekrýva samotné gombíky.

MATERIÁL OBLEKOVÝCH KOŠIEĽ

Twill – jemné prúžky, je to jeden z hrubších, luxusnejšie pôsobiacich materiálov.
Popelín – najjemnejší a tiež čiastočne presvitajúci materiál.
Oxford – materiál so štvorcovou štruktúrou tkaniny.
Pinpoint Oxford – kocková štruktúra tkaniny, jemnejšia než klasický oxford.
Herringbone – takzvaná rybia kosť.

MANŽETA

Single cuff – jednoduchá manžeta – manžeta s gombíkom. Rozlišujeme ostré a zaoblené.
Double cuff – dvojitá manžeta – manžeta na manžetové gombíky.

VEĽKOSŤ

Veľkosť košele sa určuje podľa obvodu krku. Golier by vám mal obopnúť krk plus mať vôľu na jeden prst. Príliš malá košeľa sa otvára na gombíkoch na hrudi alebo na bruchu, príliš veľká košeľa sa zase v páse plantá. Podľa typu vašej postavy si po určení vašej veľkosti vyskúšajte rôzne strihy – ultra slim fit, slim fit, klasický strih či širší relaxed fit. Košeľa by vám mala dobre sedieť okolo krku, neťahať na ramenách, neotvárať sa, ani príliš neprevísať z nohavíc. Rukávy by mali za každých okolností presahovať úroveň zápästia, aj pri pokrčenej ruke. Pri spustenej ruke by košeľa mala siahať približne po koreň palca.