Maurícius – rajský ostrov

02.03.2018

Pláže so snehobielym pieskom, zafírová voda, lagúny obklopené tropickou vegetáciou a luxusné rezorty s priamym výhľadom na tie najkrajšie scenérie, ktoré ponúka Indický oceán. To je ostrov Maurícius.

Pláže so snehobielym pieskom, zafírová voda, lagúny obklopené tropickou vegetáciou a luxusné rezorty s priamym výhľadom na tie najkrajšie scenérie, ktoré ponúka Indický oceán. To je ostrov Maurícius.

Rozlohou neveľký ostrov vulkanického pôvodu sa nachádza východne od ostrova Madagaskar a ponúka skutočne zázračný cestovateľský zážitok. Mnohí ho považujú za oázu oddychu a pokoja. Veľká časť ostrova je obklopená koralovým útesom, ktorý zaisťuje nielen pokojné vody, ale aj ochranu pred morskými predátormi. Vytvára takisto čarovné lagúny, ktoré sú pre ostrov typické. Maurícius je kontrastom mnohých farieb a chutí a pre neopakovateľné prírodné bohatstvo ho cestovatelia nazývajú aj rajským ostrovom. Okrem nebeského prostredia sa Maurícius teší veľkej obľube aj pre vysokú mieru luxusu a nadštandardné služby, ktoré miestny turizmus poskytuje.

Ostrov je multikultúrny, mieša sa tu indický, čínsky, kreolský a francúzsky vplyv. Oficiálnym jazykom je angličtina a v miestnych zvykoch, architektúre aj v kuchyni sa kombinujú tradície jednotlivých krajín. Spoločným menovateľom je však otvorenosť a pohostinnosť, ktorou miestni prekypujú. Spleť kultúr tu vytvorila veľmi veselú a príjemnú atmosféru. Miestna gastronómia je mimoriadne rozmanitá a ponúka všetko od pokrmov z čerstvých rýb až po to najlepšie karí – a to všetko v kombinácii s lahodným maurícijským rumom.

Pokoj a čarovné prostredie poskytujú dokonalé podmienky na relax. Oddychovať môžete na tých najkrajších bielych plážach sveta, lemovaných palmovými hájmi z jednej strany a obmývaných vodou neskutočnej azúrovej farby, dostatočne pokojnej na príjemné kúpanie.

Príležitostí na aktívny oddych poskytuje ostrov tiež nespočetné množstvo. Miestne vody s koralovými útesmi sú vynikajúce na šnorchlovanie, na výlet po pobreží sa môžete vydať napríklad na kajakoch a v blízkosti je množstvo výnimočných potápačských revírov. Podmorský život je bohatý a zaručuje nezabudnuteľné pohľady na rôznorodé živočíchy. Vyhľadávači adrenalínových športov môžu vyskúšať napríklad kite-surfing, vodné lyžovanie či plachtenie. Dobrým tipom na výlet je návšteva koralového ostrova Ile aux Aigrettes, na ktorom je príroda nedotknutá človekom a môžete tu pozorovať korytnačky obrovské či ružové holuby.

Vnútrozemie zase ponúka krásne turistické chodníky vedúce neporušenou prírodou tropického pralesa. Ten je obydlím mimoriadne rozmanitej miestnej fauny, predovšetkým exotického vtáctva, ktoré je pre ostrov typické. Turistické chodníky si môžete prejsť peši, ale aj na koňoch. Golfisti si zase môžu vybrať z niekoľkých prvotriednych ihrísk.

Ak sa zaujímate o miestnu kultúru a históriu, oceníte návštevy miestnych dediniek či hlavného mesta Port Louis s jeho koloniálnou architektúrou či neveľkým múzeom Blue Penny, v ktorom sa nachádza červený a modrý maurícius – najslávnejšie známky sveta. Historické bývalé hlavné mesto Mahébourg zase poskytuje pohľad na autentickú stranu ostrova. Ak hľadáte pokojné miesta bez turistov, vydajte sa práve sem.

Ospevovaný cestovateľmi a milovaný jeho obyvateľmi – Maurícius je skrátka miestom, na ktorom si príde každý na svoje.

 

Čo na Mauríciu rozhodne nevynechať

Hora Le Morne Brabant

Turisticky obľúbenej časti ostrova, vyhľadávanej pre luxusné rezorty a nádherné pláže, dominuje hora Le Morne Brabant. Nachádza sa na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a výhľad z nej na Indický oceán vám vezme dych.

 

Pozorovanie delfínov a veľrýb

Na Mauríciu môžete pozorovať tieto morské cicavce v ich prirodzenom prostredí – skupiny delfínov môžete zazrieť aj z brehu. Za veľrybami sa musíte vydať na otvorené more.

 

Kráľovská botanická záhrada Pamplemousses

Exotická flóra z celého sveta, obrie lekná a palmové aleje – ak hľadáte pohladenie pre oči aj dušu, toto miesto je to pravé.

 

Grand Baie a jeho nočný život

Najrušnejšia časť ostrova, na ktorej si môžete vychutnať spoločenské posedenia vo vynikajúcich reštauráciách či vyraziť za večernou zábavou do špičkových barov a klubov.

 

Maurícijský rum

V tradičnej výrobni Rhumerie de Chamarel sa môžete oboznámiť s kompletným procesom výroby najobľúbenejšieho nápoja ostrova a ochutnať tie najlepšie produkty.