DRESS CODE: VEĽKÝ SPRIEVODCA PÁNSKYMI OBLEKMI

18.05.2020

V business dress code je oblek pre pánov ako uniforma, ktorú si každý deň obliekajú. Vyjadrujú tak svoju profesionalitu, prístup k práci aj osobnosť. Oblek je predstaviteľom štýlu a vkusu svojich nositeľov. Hoci na výber toho správneho pre vás na rôzne príležitosti vplýva viac faktorov, jedno je jasné – oblek by mal byť z kvalitných materiálov, vhodný strihom a farbou a sedieť postave nositeľa. V tomto podrobnom prehľade vám pomôžeme zorientovať sa vo svete oblekov, aby ste si nabudúce mohli kvalifikovane vybrať pre seba ten najvhodnejší.

Kvalitný oblek je investícia, ktorá sa však zaručene vráti. Pri budovaní biznisového šatníka by ste mali postupovať od klasických kúskov, ktoré vynosíte za každých okolností, a až potom siahať po rôznych štýlových variáciách. K povinným jazdám patria obleky so sakom na dva gombíky v čiernej a námorníckej modrej. Dopĺňa ich oblek v sivej farbe a tmavý oblek s dvojradovým sakom, prúžkovaný či károvaný oblek. Keď tento arzenál vlastníte, ste na tom už viac než dobre, a ak to príležitosť dovoľuje, môžete rozšíriť svoj repertoár aj o iné, pestrejšie variácie, napríklad béžový, hnedý či tmavozelený oblek. Džentlmen by mal určite vlastniť aj smoking, to je však samostatná, pomerne veľká kapitola. Ostaneme teda pri biznisových oblekoch.

FARBY OBLEKOV NA RÔZNE PRÍLEŽITOSTI:

■ Čierny oblek
Patrí medzi základné zložky biznis šatníka, ale nemusí byť nevyhnutne vhodný na bežné nosenie. Ideálny je na významnejšie či večerné príležitosti, alebo na konferencie či obchodné večere. Nosí sa vždy s čiernymi topánkami a čiernymi ponožkami a kombinuje sa zvyčajne s bielou košeľou.

■ Tmavomodrý alebo tmavosivý
Oblek v námorníckej modrej, tmavosivý oblek či iné tmavšie odtiene farieb sú ideálne ako business dress code počas dňa.

■ Pásik a káro
Ak už povinné jazdy vlastníte a chcete svoj šatník oživiť, určite siahnite aj po oblekoch s jemným pásikom či károm. Sú vhodné na bežné nosenie počas pracovného dňa.

■ Iné farby a vzory
Ak nosíte oblek radi a siahate po ňom aj pri neformálnejších príležitostiach, určite do vášho šatníka patria aj tóny béžovej a hnedej, či dokonca zelené alebo iné farby.

Na aké parametre sa treba zamerať pri výbere obleku? Okrem farby je to materiál a strih. Materiály sú syntetické a prírodné, ktoré sa líšia predovšetkým cenou, a, samozrejme, aj kvalitatívnymi parametrami. Syntetické materiály sú síce cenovo dostupnejšie, ale môžu už na prvý pohľad pôsobiť lacnejšie. Sú tiež menej vzdušné, môžete sa v nich viac potiť a celkovo sú menej pohodlné. Ak syntetický materiál v zložení látky prevažuje, nie je to znakom kvality. Vlna, prípadne zmes vlny a iného prírodného materiálu, ako napríklad bavlny, je vždy dobrá voľba. Atraktívny je aj flanel, menčester, tvíd, pléd a ľan. Pri výbere materiálu zohľadnite aj ročné obdobie, na ktoré oblek potrebujete. Vyšší obsah bavlny a ľanu je vhodnejší na obleky nosené v lete, naopak robustnejší tvíd či pléd je vhodný na zimný oblek. Do luxusných látok sa pridáva aj kašmír pre väčšiu mäkkosť a hodváb na dosiahnutie elegantného lesku.

Typ obleku do veľkej miery určuje strih saka. Tu si všímame zapínanie, chlopne a rozparky v zadnej časti. Ak hľadáte klasiku, je to sako s jednoradovým zapínaním na dva gombíky. Ak chcete zvoliť trendovejší štýl a ukázať viac z košele a kravaty, siahnete po jednom gombíku. Ak chcete väčšiu klasiku, tak
tri. Trojgombíkové saká sa však musia hodiť k vášmu typu postavy, lepšie sadne k vyšším postavám a ľuďom s dlhším trupom. Veľmi elegantnou alternatívou je dvojradový oblek, pri ktorom sú gombíky umiestnené v dvoch radoch vedľa seba. Dvojradové sako sa ani v sede nerozopína. Ak sadne na váš typ
postavy, vystrelí vás do štýlových výšin.

Apropo, gombíky. Ak máte dvojgombíkové sako, v stoji ho vždy zapínate a spodný gombík ostáva otvorený. Na saku s tromi gombíkmi si zapínate horné dva alebo len ten stredný. Sako si rozopínate, len keď si sadáte. A azda aby sme pri tejto príležitosti neopomenuli dôležitý element obleku, ktorým je vesta. Ak zvolíte oblek s vestou, môžete si dovoliť nosiť sako rozopnuté a prípadne si ho v neformálnejšej atmosfére aj vyzliecť. Okrem toho vesta ozvláštni váš šatník a vy môžete nosiť oblek na dva spôsoby – bez vesty či s ňou.

Čo sa týka chlopní, modernejšie sú v súčasnosti štíhlejšie, ak však chcete nadčasovú verziu, voľte chlopne, ktoré sú niekde na polceste medzi stredom hrude a ramenom. V zásade platí pravidlo, že čím mohutnejšia postava, tím širšia chlopňa a naopak. Klasické chlopne sú rovné s výstrihom v tvare písmena V. Slávnostnejšie či trendovejšie chlopne sú špicatejšie. Rozparky v zadnej časti saka môžu byť dva po stranách alebo jeden v strede. Jeden rozparok patrí ku klasike, dva rozparky zase poskytujú väčšiu voľnosť pri pohybe. V tomto prípade je skôr voľbou to, čo preferujete. Sako bez rozparkov je typické pre smoking.

Všímame si na saku ešte niečo? Isto. Sú to však veci týkajúce sa osobných preferencií. Napríklad vrecká, ktoré môžu byť rovné alebo šikmé – tzv. anglický alebo taliansky štýl. Dôležitá je aj podšívka, ktorá by mala byť vo vhodnej farbe a predovšetkým rovnako z kvalitného materiálu. Zaujmú tiež gombíky, ktoré by mali byť z kvalitnej rohoviny alebo minimálne z dobre vyzerajúceho plastu.

Sako sme rozobrali podrobne. Čo teda nohavice? V súčasnosti sú trendom nohavice rovného strihu, skôr užšie či mierne sa zužujúce. Zvyčajne majú jedno či dve vrecká, podľa vašej preferencie. Dôležitá je dĺžka. Žiadne bohaté riasenie, no ani odhalené členky, prosím! Nohavice by mali siahať po topánky.
Klasickým riešením je zadný šev lemujúci vrch podpätku. Vpredu tvoria nohavice jeden mierny záhyb. Čím trendovejšie sa však cítite, môžete svoje nohavice skrátiť, napríklad až niekoľko centimetrov nad podrážku. Vyniknú tak vaše topánky a nohavice budú splývať v jednej línii. Táto dĺžka nohavíc však
vyžaduje užší strih, než by ste volili pri trochu dlhších nohaviciach.

Ako si teda vybrať ten správny oblek? Ideálne je zavítať do obchodov a salónov s kvalifikovaným personálom, ktorý vám poradí. Málo ľudí má konfekčnú veľkosť, aby im obleky z obchodov sadli na prvý šup. Preto profesionálne obchody ponúkajú služby krajčírov, ktorí vám aj konfekčné obleky upravia podľa potreby. Ak chcete vyššiu kvalitu, navštívte špecializované domy. Vybrať si môžete medzi oblekmi made-to-measure, ktoré využívajú štandardné strihy a prispôsobujú ich na postavu zákazníka. Tieto obleky sú o čosi drahšie než konfekcia, no tiež sedia rozhodne lepšie. Ak chcete prvú ligu, dajte si ušiť oblek na mieru. Získate tak špičkový, reprezentatívny kus do svojho profesionálneho šatníka.

AKO SPRÁVNE NOSIŤ OBLEK:

■  Oblek nosíme vždy celý, to znamená, že vždy máme na sebe aj sako, prípadne vestu a sako.
■  V stoji nosíme sako zapnuté so spodným gombíkom otvoreným. V prípade jednogombíkového saka je gombík zapnutý vždy. Pri dvojradových sakách sa zapína len stredný gombík.
■  V sede si sako rozopíname.
■  Sako si dávame dole len v prípade, že cestujeme – nasadáme do auta, lietadla a podobne.
■  Vždy volíme vhodné doplnky. Kvalitnú košeľu vhodnej farby, padnúcu kravatu z kvalitného materiálu uviazanú podľa typu košele a prípadne vreckovku do vrecka. Tá nemá byť z rovnakého materiálu a farby ako kravata.
■  Dbáme na celkový vzhľad a upravenosť.
■  Na obleku nenosíme už zvyčajne nič. V prípade nečasu jedine trenčkot a vo veľkej zime kabát.
■  K nohaviciam volíme opasok vo farbe topánok. Štýlovou alternatívou opaska sú traky.