Cesta bez prekážok nevedie nikam

15.11.2018

Srší pozitívnou energiou, miluje život a svoju prácu, ktorú považuje za svoje poslanie. Chce byť vzorom pre ďalšie ženy, že môžu dosiahnuť všetko, čo budú chcieť. Na konferencii pri príležitosti 11. výročia spoločnosti PARTNERS GROUP SK oslávila povýšenie na riaditeľskú pozíciu. Jana Pažáková.

Aké boli vaše emócie na slávnostnom povýšení na pozíciu Managing Director?

Každá konferencia, výročia a slávnostné  povýšenia sú pre mňa veľmi emocionálne. Teraz tie emócie boli o to intenzívnejšie, že to bolo moje povýšenie. Pocity boli neopísateľné a úžasné. Výnimočná chvíľa kráčať na pódium v žiare reflektorov, za obrovského potlesku kolegov v sprievode ohňostrojov a hudby. Stáť tam bolo výsledkom dlhoročnej tvrdej práce nášho tímu. Státisíce kilometrov v aute,  tisíce hodín strávených vzdelávaním, v kancelárii, s klientmi, so spolupracovníkmi, stovky analýz, finančných plánov, pohovorov. Veľa krásnych dní, zážitkov, zmysluplnej práce, úspechov, úsmevu, ale aj odmietnutí, neúspechov, niekedy aj sĺz. Všetko to však stálo za to, za tú chvíľu stáť na pódiu, prežívať radosť, mať zimomriavky po celom tele, slzy v očiach a užívať si atmosféru okamihu.

 

Ako by ste zhodnotili kariérnu cestu, ktorou ste doteraz prešli?

Niekedy sa cieľavedomí ľudia tak sústredia na cieľ, až im uniká podstata. Zabudnú si užívať a vychutnávať cestu samotnú. Milujem svoju prácu, je to súčasť môjho života a ja si život užívam plnými dúškami. Čo je neuveriteľné, že ak niečo miluješ, tak to nevnímaš ako prácu. Preto každý deň v práci, ktorá vás napĺňa a dáva zmysel, robí váš život zmysluplným a šťastným. Preto moja cesta bola krásna a úžasná. Samozrejme, na každej ceste prídu aj prekážky, ale čím viac prekážok prekonáš, tým viac ukážeš, ako chceš dosiahnuť cieľ. A netreba zabúdať, že ak v živote nájdete cestu bez prekážok, tak určite nevedie nikam.

 

Prišlo povýšenie skôr alebo neskôr, než ste ho plánovali?

Zvyknem hovoriť, že všetko je tak, ako má byť. A všetko má svoj správny čas. Určite však bol môj plán dosiahnuť povýšenie oveľa skôr. Lenže plán je nič, plánovanie je všetko. Ľudia neplánujú zlyhávať, ale zlyhávajú v plánovaní. Takže ani toto povýšenie nebolo podľa plánu. Azda však preto si povýšenie ešte viac vážim a o to viac sa snažím ukázať kolegom v tíme, ako správne riadiť a plánovať svoju kariéru, aby vyššie pozície dosiahli oveľa skôr.

 

Stávate sa druhou ženou medzi riaditeľmi spoločnosti. Ako vnímate ženský element vo vrcholovom biznise?

Keď som začínala vo financiách, tak som bola obklopená samými mužmi. V princípe mi to neprekážalo, ale každá žena, ktorá dosiahla úspech alebo kariéru, bola pre mňa výnimočná a veľmi inšpiratívna. Preto si myslím, že v prvom rade je pre nás úlohou byť vzorom a pozitívnym príkladom inšpirovať ďalšie ženy, aby mali svoje veľké ciele, chceli byť vo vrcholovom biznise, aby neriešili v živote dilemu, či kariéra alebo rodina. Aby v nás ženy videli vzor, že môžu mať všetko, čo budú chcieť. Budovanie pozícií ženy vo vrcholovom biznise nie je jednoduché, ale to neznamená, že je to nemožné. Sme priekopníčkami a chceme ukázať každej žene, že sa môžu realizovať a naplniť svoje túžby. Ženy vnímajú biznis trochu inak ako muži. Nie je to len o samotnej kariére, egu, vplyve, ale predovšetkým o zmysle, naplnení a poslaní pomáhať ľuďom. Vraj 21. storočie je storočím žien. Dnes firmám chýbajú kvality žien. Ony majú úžasné vlastnosti a predpoklady na to byť úspešné manažérky a podnikateľky, niekedy si to samy ani neuvedomujú a chýba im zdravé sebavedomie. Napríklad žena je už doma výborná manažérka rodiny, hlavný koordinátor a organizátor v domácnosti, má väčšiu empatiu, vyššiu mieru zodpovednosti, je väčší pedant, má trpezlivosť, menej riskuje a vie robiť viac vecí naraz. Jack Ma, úspešný podnikateľ a majiteľ Alibaby prezradil, že jedným z tajomstiev úspechu jeho firmy sú práve ženy.  A tvrdí, že na trhu budú vyhrávať firmy, ktoré sa zaujímajú o druhých, a práve v tom sú ženy výnimočné. Ženy myslia na druhých viac než na seba, a to oveľa viac než muži.

 

Čím vás finančný biznis oslovil?

Od prvej chvíle ma zaujala služba a bola som o nej presvedčená. Zmysel našej práce učiť ľudí správne hospodáriť s peniazmi, plánovať svoje ciele a orientovať sa na finančnom trhu. Pochopila som, že najväčšia pridaná hodnota služby nie je v lepších produktoch, tie sa v čase menia, ale práve v starostlivosti, servise, komplexnosti. Podstatou je samotný poradca, ktorý stojí pri rodine v tom najlepšom, aj v tom najhoršom v živote. Uvedomovala som si, že finančná gramotnosť je veľmi nízka a že nebude jednoduché zmeniť ľuďom myslenie. A práve to som vnímala  ako obrovskú výzvu, a chápala ako nekonečný potenciál a neobmedzené možnosti vo finančnom biznise. Pretože kedy ľudia budú mať dosť peňazí? Nikdy. Kedy prestanú riešiť otázku bývania, dôchodku, lepšej budúcnosti pre svoje deti či chrániť svoj majetok a seba? Nikdy.

 

Aké boli vaše začiatky vo finančných službách?

Začínala som ako študentka 4. ročníka na vysokej škole na strojníckej fakulte, odbor bezpečnosť práce a technických systémov, popritom som si robila aj pedagogické minimum. Nič, čo by malo niečo spoločné s financiami. Na začiatku mi najviac pomohlo moje obrovské presvedčenie, nadšenie zo služby, ktoré mi až vyžarovalo z očí. Taká sladká úvodná naivita, že to všetci musia chcieť. Možno aj vďaka tomu som mala aj šťastie začiatočníka. Z prvých analýz sa väčšina stala klientmi, to ma veľmi povzbudilo a myslela som, že to pôjde samo. Samozrejme, tak to nebolo. Hneď prišli aj prvé neúspechy, moje najlepšie kamarátky mi povedali nie. Hnevalo ma to, trápilo, ale neskôr som pochopila, že  každý neúspech je len nová skúsenosť, z ktorej sa niečo môžem naučiť. A tiež, že každé „nie“ je len otázkou času, kedy to bude „áno”. Veľmi mi pomohol aj garant, ktorého rady a odporúčania som plnila na 110 %. Nevynechala som ani jedno jediné vzdelávanie, neskôr som nechala pedagogické minimum, skončila s brigádami, pretože som pochopila, že toto je cesta k úspechu, moja priorita. Našla som vášeň svojho života.

 

Mali ste od začiatku vysoké ambície?

Moje ambície boli od začiatku vysoké. Mala som okolo seba mnoho mladých úspešných príkladov, vzorov, s ktorými som sa stotožnila, a preto som chcela dosiahnuť to isté. Ako sa hovorí – je lepšie mieriť ku hviezdam a netrafiť sa ako mieriť na kopu hnoja a trafiť.

 

Aké vlastnosti sú podľa vás rozhodujúce pre úspech vo finančných službách?

Najdôležitejšie kritériá pri výbere spolupracovníkov boli vždy pre mňa charakter a pracovitosť. Finančné služby sú postavené na dôvere, preto charakter, dôveryhodnosť a sociálne zručnosti. Keďže je to práca s ľuďmi, o ľuďoch a pre ľudí, musíte mať rád prácu s ľuďmi, rád sa stretávať, zoznamovať, budovať vzťahy. Pracovitosť a ťah na bránu je zárukou úspechu v akejkoľvek oblasti. Sú vlastnosti, ktoré človek musí mať v sebe, niektoré je možné sa naučiť, ako napríklad komunikatívnosť.

 

Ako sa dá podľa vás vychovať človek, ktorý bude úspešný v tomto biznise?

Veľmi dôležitý je výber správnych ľudí. Ten správny človek musí mať charakter, musí byť „hladný“, teda veľmi chcieť, mať cieľ a základné predpoklady byť úspešný. Princípy úspechu v akejkoľvek oblasti sú rovnaké. Človek, ktorý dosiahol úspech v športe, v škole, v práci, akejkoľvek činnosti, má vysoký predpoklad, že princípy ako pracovitosť, trpezlivosť, vytrvalosť, zásluhovosť, chcieť niečo obetovať pre úspech má v sebe a môže byť úspešný kdekoľvek. Ak chcete vychovávať a viesť iných,  najdôležitejšie je v prvom rade viesť samého seba. Ľudia nasledujú to, čo vidia a cítia, nie to, čo počujú. Preto byť osobným príkladom je základom líderstva, identifikovať a pracovať so silnými stránkami každého človeka v tíme, podporovať, povzbudzovať, motivovať a viesť. Lídrom sa nikto nenarodil, lídrom sa môžete len stať.

 

Prežívali ste aj kariérne náročnejšie obdobia? Ako ste ich prekonali?

Určite boli obdobia, keď sa mi nedarilo, nešlo všetko podľa mojich predstáv. Keď mi bolo ťažko, vždy mi najviac pomohlo prostredie, kolegovia okolo mňa a veľa aktivít.  Keď máte toho veľa, nemáte čas rozmýšľať nad neúspechmi a riešiť problémy. Vždy sa niekomu darilo viac a to ma inšpirovalo. Alebo som sa zdôverila, poprosila o pomoc, a vždy mi niekto pomohol, podporil ma, povzbudil. Zároveň som si uvedomila, že je to súčasť biznisu, tak ako zakaždým po búrke vyjde slnko. A každé ťažké obdobie môže byť aj nová skúsenosť a dobrý učiteľ.

 

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Vždy som sa riadila radou: Ak chcete dosiahnuť úspech a bohatstvo, musíte ho zabezpečiť iným. Pracujeme na tom, aby sa ľudia v našej štruktúre osobnostne, finančne, kompetenčne a hlavne kariérne posúvali. Čakajú nás nové ciele, výzvy a mnoho práce na identifikácii a rozvoji nových osobností a lídrov, ktorí budú o 10 rokov vo vedení tejto spoločnosti. Chceme tiež ako štruktúra prispievať našimi výsledkami a rastom k rastu a výsledkom celej spoločnosti.