Bali

05.12.2016

Tradícia exotických a mimoriadne lákavých destinácií Zimnej cesty pokračuje aj v roku 2017. Pre najúspešnejších spolupracovníkov PARTNERS GROUP SK je pripravený ďalší unikátny zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudnú. Predstavujeme najúžasnejší a najnavštevovanejší ostrov Indonézie. Bali.

Tradícia exotických a mimoriadne lákavých destinácií Zimnej cesty pokračuje aj v roku 2017. Pre najúspešnejších spolupracovníkov PARTNERS GROUP SK je pripravený ďalší unikátny zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudnú. Predstavujeme najúžasnejší a najnavštevovanejší ostrov Indonézie. Bali.

Ostrov bohov

Ostrov Bali je jedným zo 17-tisíc ostrovov Indonézie, no s prehľadom je tou najvyhľadávanejšou turistickou destináciou v krajine. Renomovaný cestovateľský časopis Travel and Leisure každoročne radí Bali k vôbec najlepším ostrovom na svete. Hovorí sa, že na Bali je viac chrámov ako rodín, čo pri počte 3,4 milióna obyvateľov zrejme nebude tak úplne pravda, no napriek tomu si ostrov vyslúžil prezývku „ostrov bohov“. Najlepším dôkazom majestátnosti a tajomnosti miestnych chrámov je chrámový komplex Pura Besakih. Pre vyznávačov hinduizmu, teda náboženstva, ku ktorému sa hlási až 90 % obyvateľstva, ide o najdôležitejšie a najposvätnejšie miesto. Za zmienku stojí aj chrám Pura Luhur Uluwatu, ktorý sa nachádza na strmom útese vo výške 70 metrov nad morom a návštevníkom poskytuje úchvatný pohľad na Indický oceán. Vďaka svojej polohe tiež umožňuje zažiť nezabudnuteľný západ slnka.

Jedinečný svet opíc

Žiaden dovolenkujúci by si nemal nechať ujsť návštevu Monkey Forest v meste Ubud, v ktorom vás privítajú stovky exotických makakov žijúcich vo svojom prirodzenom prostredí. Opičí les však nie je iba turistickou atrakciou, ale tiež významnou súčasťou duchovného a ekonomického života miestnej komunity, a zároveň dôležitým miestom vedeckých výskumov zameraných predovšetkým na sociálne správanie opíc. Les je taktiež domovom viac ako stovky druhov stromov, z ktorých mnohé sa považujú za posvätné a miestni obyvatelia ich využívajú počas tradičných duchovných praktík či na výrobu domorodých masiek.

Fascinujúce pláže

Mnohí turisti prichádzajú na ostrov primárne kvôli kultúre, umeniu alebo jedinečným chrámom, ale ak existuje niečo, na čo budú spomínať všetci bez rozdielu, sú to miestne pláže. Či ste plavec alebo nie, ostrov ponúka viacero typov pláží, z ktorých si budete mať problém vybrať svoju najobľúbenejšiu. Na ostrove nájdete siahodlhé úseky pokryté bielym pieskom, ktoré sú ideálne na večerné prechádzky vo dvojici. Pláže s krištáľovo priezračnou vodou ocenia najmä milovníci potápania, a tí, ktorí majú radi surfovanie si prídu na svoje v oblastiach so silným vlnobitím. Na Bali skrátka nájdete jedny z najrozmanitejších a najkrajších pláží sveta.

Exotická kultúra

Kultúra ostrova Bali je kombináciou duchovna, náboženstva, tradícií a umenia. Pre miestnych obyvateľov sú veľmi dôležité predovšetkým chrámové festivaly, ktoré sa organizujú niekoľkokrát do roka a ich súčasťou sú rôzne ceremónie a rituály. K tým najznámejším festivalom patri Galungan, Kuningan a Nyepi – Deň ticha. V tento deň sa doslova zastaví život na celom ostrove. Cesty, pláže aj všetky pracoviská sa úplne vyprázdnia, ľudia ostávajú vo svojich obydliach, postia sa a meditujú. Deň ticha je zároveň v balijskom kalendári príchodom nového roka. Odlišný kalendár má za následok, že zatiaľ čo my budeme čoskoro oslavovať rok 2017, pre indonézsky ostrov sa v marci začne rok 1939. Neoddeliteľnou súčasťou balijskej kultúry je aj tanec. Tak ako všetko ostatné, aj tanec je úzko previazaný s náboženstvom a samotné tanečné predstavenia často rozprávajú príbehy o živote bohov. Pre našinca môže byť neopakovateľným zážitkom najmä tanec s názvom sanghyang jaran, ktorý je spojený s chôdzou po žeravých uhlíkoch. Bali je skrátka miestom, kde sa skĺbila zaujímavá história s unikátnou kultúrou, prekrásnou prírodou, výborným jedlom a skvelými službami. To všetko v samom srdci Indonézie.